Март месец реших, че с един ден отпуска можем да съчетаем Велик ден и 1 май (26.04-1.05), достатъчно за екскурзия до Атина и п-в Пелопонес.
Организацията беше лесна, защото трябваше да запазим само местата за нощувките, така че бързо си харесахме апартаменти и хотел за Солун и всичко беше готово, остана само нетърпението да потеглим.
На 26 април рано сутринта поехме за Атина. Минахме границата много бързо, нямаше опашка, карахме по магистралата, като за обяд спряхме в Халкида, столицата на остров Евбея, който е много близо до Атина, на около 70-80 км. и до отклонението от магистралата. Много приятно градче, разположено на острова и на континенталната част на Гърция и се свързва със сушата два моста – стария и новия. В древността е бил един от най-активните независими градове на древна Гърция. Много е подходящ за разходка по крайбрежната улица, където има безброй ресторантчета, предлагащи различни видове храна от прекрасната гръцка кухня до хамбургери и дюнери. На хълма се намира древната крепост Карабаба, задължително трябва да се мине по т.нар. Стар мост над протока Еврип, където може да се види уникалното сменящо посоката си течение в рамките на няколко часа.
Колеги бяха в командировка в Атина няколко седмици преди Велик ден и разказаха колко е пренаселена, мръсна и т.н. За щастие, може би, защото техния Велик ден съвпада с нашия, града беше празен, всички атиняни се бяха изнесли. Тук там се срещаше само някой заблуден турист като нас, чисто, топло, свежо, с една дума прекрасно.
Настанихме се в апартамента, в спокоен и чист квартал на около километър и половина от входа за Акропола, дори от едното ъгълче на терасата се виждаше Партенона. Още първия ден успяхме да се разходим из квартала Плака състоящ се от стари къщи, калдаръмени улички, магазинчета за сувенири и типични гръцки кафенета. Минахме през Градините на път за площад Синтагма и Президентството, някогашният дворец на първия гръцки крал Ото. Градините са разкошни, тихо и спокойно място с прекрасна и разнообразна растителност, красиви цветя, алеи и статуи. Пред Президентството видяхме и как се сменя военния патрул, т. нар. евезони.
Минахме и покрай Арката на Адриан и храма на Зевс. Арката е наистина внушителна като се има предвид, че е построена през 131 г., когато войските на Адриан завладели града. Издигната е на древния път, свързващ старата Атина с новосъздадения римски град. От двете страни на арката има надписи – на тази, обърната към Акропола, пише: “Това е Атина, бившия град на Тезей”, а от другата: “Това е града на Адриан, а не на Тезей”.
Продължихме по ул. Ерму (Ermou), търговска улица, в чийто край се кипри малката църква Капникарея, след която се намира площад Монастираки в едноименния квартал, подобен на квартал Плака, но по-голям. Уличките отново са запълнени със сергии и ресторантчета. Верни на себе си, без цел и посока, разхождайки се по малките улички някак стигнахме отново до апартамента и с това разходката ни през първия ден приключи.
Втория ден започна с посещението на Партенона. Нямаше много туристи, времето беше топло, но не прекалено и така разходката ни по хълма беше прекрасна. Видяхме и Римският форум с Кулата на ветровете на слизане от хълма, Римската Агора, древната Агора и т.н., с две думи всички камъни видяхме.
След това се отправихме към Националния исторически музей.
Разходихме се и до храма на Посейдон, който се намира на най-южната точка на полуостров Атика, на около 70-80 км. от Атина, построен върху на нос Сунион с прекрасна гледка към Егейско море. По пътя си набелязахме и няколко хубави плажчета за посещение на следващия ден.
Избрахме си Лагуниси бийч.
Последния ден се качихме на Ликабетинския хълм с фуникольора, от където се открива панорамна гледка към целия град.
Следобеда се отдадохме на плажуване и разбира се посещение на увеселителния парк Allou.
За ресторантите и храната освен суперлативи няма какво да кажа друго.
На следващия ден се отправихме за п-в Пелопонес. Коринтския канал е наистина внушителен. Той съединява Сароническия залив на Егейско море с Коринтския залив на Йонийско море. Първият опит да се построи канал на това място датира от 7 век пр.н.е. от гръцкия тиран Периандър. Той обаче изоставя идеята поради възникнали технически трудности. Каналът е прокопан между 1881 и 1893 година.
Не пропуснахме да разгледаме и древна Микена - най-известният град в Гърция, царството на Агамемнон, град, който 400 години е доминирал в гръцката история. Открит от Хенри Шлиман през 1866 г., преди още да открие Троя.
И така в ранния следобед пристигнахме в Нафплио - древен град с богата култура и традиции. Първата столица на Гърция от 1828 г. до 1834 г. Навплио е един от най-старите градове в Гърция. Селище на днешното му място съществува още в древността и е обитавано от карийци, финикийци, древни египтяни. Според една древногръцка легенда е основан от Навплий, син на Посейдон и Амимона.
Над града се издига венецианската крепост Паламиди. Навплио е смесица от уникална архитектура и култура на французи, венецианци, османци и гърци. През 16 век и 17 век е столица на санджак Морея и търговски център на Пелопонес. По тази причина е столица на Гърция до пренасянето ѝ през 1834 г. в Атина. През 1832 г. в Навплио е коронасян първият гръцки крал – Ото I, син на елинофила Лудвиг Баварски, наложен като такъв от великите сили по това време – Великобритания, Франция и Русия.
Разхождахме се по малките улички до полунощ, ядохме вкусна храна в разкошните малки ресторантчета, обиколихме полуостровчето по крайбрежната алея, с две думи – влюбихме се в това градче!
И така нашата екскурзия е към своя край, потегляме за Солун. Спряхме за обяд в гр. Тива – „градът на бедите“ от едноименното филмче за Херкулес :-)
За Солун съм писала, само искам да обърна внимание, че много трудно намерихме паркинг за колата, защото в хотелът ни нямаше, така че имайте предвид при пътуване да си уредите този въпрос, особено когато хотелът не предлага и е в централната част на град.
За малко да забравя, на връщане към Солун не минахме по магистралата, а по алтернативния път, който е хубав и живописен. Да, около 2 часа се удължава пътя, но пък се спестяват 40-50 евро тол такси, а и като разстояние е едно и също.