Здравейте приятели,

Вие се намирате в местенцето, където ние семейство Захариеви – Стефи, Добри, Деси и Ели, решихме да разказваме за нашите пътешествия. Блогът ни е нов, едва прохожда, защото сега се роди идеята за неговото създаване провокирана от Деси, нашата по-голяма дъщеря, която беше на 6 г. и 9 м., когато създадохме блога и беше изключително впечатлена от последното ни пътешествие и местата които видяхме.

Иначе историята ни е дълга, цели 16 г., а пътешествията са нашето хоби. Имахме една малка двуврата количка, с която обиколихме цяла България. След това се родиха прекрасните ни момичета, подобрихме автопарка и продължихме заедно своите пътешествия. И двете бяха по на 40 дни, когато се включиха в приключенията на четири колела.

За съжаление, нямаме време и възможност да опишем всички прекрасни кътчета на които сме били през годините, за това ще започнем с последното ни пътешествие из прекрасната ни Родина, което както казах провокира създаването на този блог и първия ни пътепис.

сем. Захариеви



петък, 12 май 2023 г.

Връх Криви камък, Люлин планина

 

В едната от малкото слънчеви и топли майски недели, чудейки се къде да се разходим попаднах в нета на пътеката до връх Криви камък. Описанието беше, че е кратка и лека, за краткото е кратка около 2.3 км. в посока, но да си призная чак лежерна не бих я нарекла, но е подходяща за 40 мин. кардио. На горе държахме пулс 120-30 J

Пътеката не е далеч от София, през селата Мало Бучино, Голямо Бучино и село Люлин от края на което започва пътеката. Не можете да се объркате, следва се асфалтовия път, който води до хижа Люлин. След последната къща дори има уширение, където се паркират колите и от другата страна на пътя започва стръмната широка пътека. Маркировка видях само на едно борче в първата борова горичка, бяло и черно, но няма как да се объркате, просто се следва черния път нагоре, защото на няколко места има разклонения, но те слизат по хълма.

Разходката е много приятна, гледките са чудесни.








сряда, 3 май 2023 г.

гр. Габрово – еко пътека „Градище“ – еко пътека „Иглика“

 

Първомайски празници, бърза организация и ето ни в Габрово. Чудесен град, посещаван не веднъж, така че едва ли ще кажа нещо ново, само не пропускайте да посетите интерактивният Музей на индустрията с интересни експозиции и чудесен екскурзовод от който ще чуете атрактивен разказ за развитието на Габрово и превръщането му в индустриален център. Музеят е на 4 етажа с експозиции – Индустриализация, тематично представяне на периода от края на 19 век до 1944 г. – зараждането на габровската индустрия, развитието на Габрово като важно търговско и занаятчийско средище и налагането на града като просветен център с първото светско новобългарско училище. Социализъм, представя периода от 1944 г. до 1989 г. – национализация на частната собственост, окрупняване на фабриките в заводи и предприятия, създаване на специализирани училища за подготовка на квалифицирани кадри. Настояще, представя периода от 1989 г. до днес – разпадане на социалистическия блок и началото на демокрацията, раздържавяване на предприятията и свиването на производството, увеличаване дела на частния сектор спрямо държавния. На последния етаж има симулатор на формула едно, като същите се произвеждат в Габрово. Много се забавляваха децата с него. На приземния етаж ще видите 3Д филмче за Габрово, може и 4Д, но то е със собствено задвижване, типично по габровски, както каза екскурзовода.

Разгледахме и Музея „Дом на хумора и сатирата“, нищо впечатляващо.




Много ми се искаше да разгледаме и Националния музей на образованието, който е в Априловската гимназия, но за съжаление беше в ремонт.

Времето беше разкошно, и тъй като сме обикаляли региона многократно – Етъра, Боженци, Трявна, Дряново и т.н., решихме да се разходим до крепостта „Градище. Началото на екопътеката е на 3 км. от Габрово. Оставихме колите до голямата поляна и поехме по асфалтовия път към разкопките на крепостта. Разходката е лека, маршрутът е кръгов, с леко изкачване през прохладна смесена гора, като най-високата точка са разкопките и телевизионната кула, откъдето се открива панорамна гледка към голяма част от Балкана, поречието на река Янтра и град Габрово, Виждат се Шипка, Бузлуджа и връх Ботев.

Крепостта „Градище“ е датирана от археолозите като късноантична и ранносредновековна (IV-VI век). Габровци я наричат „Пазителката на прохода“, тъй като е издигната с цел да охранява главния път през Шипченския проход и да спира варварските нашествия. При археологически проучвания са разкрити крепостна стена с дължина около 4 км, гъсто застроени жилищни сгради, помещения на гарнизона, охраняващ крепостта, главен вход и три охранителни кули. В най-високата част на крепостта се намира главния храм с помещение за кръщене. Целия преход е около 5.5 км.












След разходка из стара Трявна и обилен обяд се отправихме и към каменното село Иглика и екопътеката. Селото е на 13 км североизточно от Габрово, разположено на  и е висок скален масив, част от платото на скалната верига Стражата. В селото Невена Коканова прекарва последните 16 г. от живота си. Наистина е уникално, къщите са изградени изцяло от редени плоски камъни, замазани отгоре с керпич, а природата е изумителна.

Екопътеката е кръгова и започва от поляна преди табелата за селото, където се оставят колите, защото достъпът с кола в селото е забранен. Има указателна табела в началото на черен коларкси път с историята на Крепостта „Градът“, чийто разкопки за съжаление не се виждат вече. Пътеката е добре маркирана с бяло-червена маркировка, но шанс да се объркате няма. Пътеката преминава непосредствено над каменна кариера „Чириковец“. Средата на пътеката е на голяма поляна над скалите, която се използва от парапланеристи и се разкрива невероятен панорамен изглед към околните села в долината и красивите скални венци от двете страни. Това място се използва като площадка за тандемни полети с парапланер, с монтиран пилон на върха. От поляната през гората пътеката слиза в село Иглика. Малко преди влизане в селцето, се минава покрай работеща чешма с каменно корито. Целия преход е около 4 км.