Здравейте приятели,

Вие се намирате в местенцето, където ние семейство Захариеви – Стефи, Добри, Деси и Ели, решихме да разказваме за нашите пътешествия. Блогът ни е нов, едва прохожда, защото сега се роди идеята за неговото създаване провокирана от Деси, нашата по-голяма дъщеря, която беше на 6 г. и 9 м., когато създадохме блога и беше изключително впечатлена от последното ни пътешествие и местата които видяхме.

Иначе историята ни е дълга, цели 16 г., а пътешествията са нашето хоби. Имахме една малка двуврата количка, с която обиколихме цяла България. След това се родиха прекрасните ни момичета, подобрихме автопарка и продължихме заедно своите пътешествия. И двете бяха по на 40 дни, когато се включиха в приключенията на четири колела.

За съжаление, нямаме време и възможност да опишем всички прекрасни кътчета на които сме били през годините, за това ще започнем с последното ни пътешествие из прекрасната ни Родина, което както казах провокира създаването на този блог и първия ни пътепис.

сем. Захариеви



четвъртък, 25 август 2022 г.

гр. Кавала, Гърция – пещерата Алистрати – пещерата Ангитис

 

Минавали сме многократно през гр. Кавала, спирали сме за кратки разходки, дори миналата година гласувахме там, но сега решихме да използваме майските празници за 4-5 дневна разходка до там и да обиколим и забележителностите на около.

Града и района са изключително приятни, има доста хубави плажове в рамките на 10-15 км. Хубава крайбрежна улица, полуострова със стария град, търговските улички, ресторантчетата край морето и разбира се колорита на тесните улички, стълбите и къщите накацали една върху друга.

Акведуктът Камарес е наистина внушителен. Чрез него се е пренасяла вода до Кавала от планинските извори Пангеус. Построен е по времето на султан Сюлейман Великолепни в периода 1520 г. и 1566 г.





Разходихме се до крепостта на Кавала като тръгнахме от страната на акведукта по тесните павирани улички, които те водят до крепостта. Гледките са разкошни. Крепостта е построена през 15-и век върху останките на византийски акропол. Запазена е централната кръгла кула, служила за отбрана, както и тесните стъпала по които се стига до върха й и се откриват невероятни гледки. Реставрирани са и офицерските помещения, арсеналът и хранилището, превърнато преди три века в затвор, както и цистерната.






Излизайки от крепостта се спуснахме отново по малките улички в обратна посока и стигнахме до Джамията Халил бей и комплекса до нея, който включва жилищната част. Издигната е през 1530 година, когато се е състояла реконструкцията на града. Между 1930-40 г. в джамията се е помещавала общинската филхармония. Поради това джамията получава и името „Музика Джамия“, а днес е по-известна като „Стара музика“.


Продължавайки на долу се стига до площада, статуята и къщата на Мохамед Али паша. Той е роден в Кавала и е смятан за основател на съвременен Египет. Династията, която той създава продължава управлението си до 1952 г.

На този площад, точно зад църквата има един полукръг с каменна стена и каменна пейка. За съжаление не намерих никъде информация кога е построен и за какво точно е служел, но според мен е бил римски форум, защото акустиката е уникална. Дори да си шептят двама души седнали в двата края на полукръга те се чуват перфектно, защото звука се пренася по сетната.


Слизайки от стария град към пристанището се минава и покрай имарета, който е превърнат в луксозен хотел и достъпа до него не е свободен.

Препоръчвам да се посети Пещерата Алистрати, която е на 60 км. от Кавала. Изключително красива с огромните сталактити, сталакмити и сталактони. Нямам снимки, защото беше забранено снимането, но отидете и вижте сами. :) 

Пещерата Ангитис се намира на още 40 км. северно от пещерата Алистрати. Пещерата е известна и с друго име – Маара. Всъщност това са две пещери, които в момента са с общ вход, но първоначално е била открита само пещерата Маара, а доста след не и речната Ангитис. Според гърците това е най-голямата речна пещера в света с дължина 21 км. облагородената и достъпна за туристи част е около 500 м. Пещерата е много красива. В тази успях да направя няколко снимки, без светкавица, разбира се.




На връщане към Кавала минахме и през Античният град Филипи, който е на около 17 км. от града.  Археологическият комплекс е кръстен на Филип II Македонски (бащата на Александър Македонски). Днес във Филипи продължават да се провеждат археологически проучвания. В античния град са разкрити руини на древни базилики, форум, театър, църкви, уникални стари колони музей и др., с две думи възхитително място. Парка около комплекса също е доста приятен.











Няма коментари:

Публикуване на коментар