Здравейте приятели,

Вие се намирате в местенцето, където ние семейство Захариеви – Стефи, Добри, Деси и Ели, решихме да разказваме за нашите пътешествия. Блогът ни е нов, едва прохожда, защото сега се роди идеята за неговото създаване провокирана от Деси, нашата по-голяма дъщеря, която беше на 6 г. и 9 м., когато създадохме блога и беше изключително впечатлена от последното ни пътешествие и местата които видяхме.

Иначе историята ни е дълга, цели 16 г., а пътешествията са нашето хоби. Имахме една малка двуврата количка, с която обиколихме цяла България. След това се родиха прекрасните ни момичета, подобрихме автопарка и продължихме заедно своите пътешествия. И двете бяха по на 40 дни, когато се включиха в приключенията на четири колела.

За съжаление, нямаме време и възможност да опишем всички прекрасни кътчета на които сме били през годините, за това ще започнем с последното ни пътешествие из прекрасната ни Родина, което както казах провокира създаването на този блог и първия ни пътепис.

сем. Захариеви



понеделник, 14 ноември 2022 г.

Словения: Любляна – пещерата Постойна – замъка Предяма – гр. Шкофя Лока – гр. Целе – езерото Блед

 Кукленска държава, както я нарече една приятелка като й споделих, че планирам екскурзия до там през кратката ученическа ваканция (29.10-01.11). Словения беше една от 5-те европейски държави, които не съм посещавала, но ще остане на първо място по чистота и подреденост, потънала в зеленина, с две думи, това е раят за мен.

Пътят до там не е малко (над 900 км.), но е лесен и бърз, защото се пътува само по магистрали. На отиване се забавихме малко при преминаването на трите граници, отне ни около час общо, но на връщане минахме доста по-бързо. За 3 дни изпълнихме план максимум, само до гр. Севница не отидохме, защото бях планирала посещението на замъка там за понеделник, но се оказа, че тогава е почивния му ден. С още един ден допълнително, за да се отиде и до гр. Марибор, според мен би била перфектната екскурзия до Словения.

Любляна е очарователна, не голяма, но перфектна за разходка. Това което обичаме най-много, да се шляем по улици и да се потапяме в местната атмосфера.

През центъра на града минава р. Любляница, което обяснява и множеството мостове, с които града е известен  - Тройният мост, Мостът на драконите, Мостът на обущарите, Мостът на месарите. Площадът Прешерън е централния площад на града, кръстен е на най-известния им поет – Франсе Прешерън, чиято статуя се издига на него. Площадът е заобиколен от красивата розова сграда на Францисканската църква, кметството и Тройния мост.

Символът на града е дракона, има го под формата на всякакви сувенири. Станал е символ, защото според древна легенда градът е основан от Язон и аргонавтите, като точно там е убил дракон.



Операта


Площадът Прешерън





Тройният мост


Едно от най-забележителните места е Люблянският замък. До него може да се стигне пеш, като целта има направени много приятни алеи по хълма. Входът е платен, има семеен билет за 24 евро. Замъкът е изключително добре запазен въпреки, че е построен по времето на келтите и по-късно използван и от римляните. От кулата се открива невероятна гледка към целия град, околните планини, та чак до Алпите.









На следващия ден посетихме пещерата Постойна (44 км от Любляна), Кралицата на пещерите както я наричат, предлага най-дългия туристически пещерен маршрут в света – 5,23 км. Не знам дали с думи, а още по-малко с моите телефонни снимки може да се опише колко е величествена и забележителна тази пещера. Задължително трябва да се види. Работното време на пещерата е от 10.00 до 16.00 часа, хубаво е да сте там по-рано, защото особено в почивни дни туристопотока е огромен. Ние бяхме в 10.00 там, влязохме с група в 11.30 часа. Билета е доста скъп, 54 евро за възрастен и 28 евро за дете, за всички обекти в комплекса – пещерата, музея, замъка Предяма и виварума или терариума, както го нарекох аз. Направена е умалена версия  на пещерата, където в аквариуми могат да се видят всички живи обитатели на пещерата и най-вече т. нар. човекориби (протей). Докато чакахме да влезем, разгледахме музея и съответно чухме за историята на пещерата. За първи път е описана през 17 век, а нови разкрития се павят през 1818 г. от  местен жител Лука Чеч, докато подготвя известната тогава част от пещерата за посещение от първия австрийски император Ференц I. През 1819 г. Постойна е отворена за посещения и Чеч става първият официален гид из пещерната система. През 1872 г. са положени релси за туристическо влакче, което отначало било бутано от самите гидове, а в началото на 20 век вече се задвижвало от парен локомотив. Още по-популярна пещерата става след 1884 г., когато е електрифицирана, изпреварвайки дори Любляна, столицата на австро-унгарското херцогство Карниола. След 1945 г. парният локомотив е заменен с електрически. В грандиозните зали на пещерата са се организирали балове, концерти и други светски събития през тези два века. (извинявам се за лошото качество на снимките, но толкова си мога)




На 9 км. от пещерата се намира замъка Предяма. Замъкът представлява пететажна каменна сграда, им четири кули и много прозорци. Построен е точно пред скалата, като е прокопана и самата тя. Гледките от замъка са невероятни.  





На връщане към Любляна се разходихме и вечеряхме в градчето Шкофя Лока, който е един от най-добре запазените средновековни градове.

На следващия ден се отправихме към третия по големина град в Словения, Целе и неговия замък (50 км. от Любляна). От историята на графство Целе най-запомнящ е фактът, че е единствената напълно независима етнически словенска държава в периода на Средновековието. Една от най-големите забележителности на града е замъкът Целе, който е датиран от 1322 г. Разбира се, разходихме се и из уличките на стария град и като всичко останало в Словения и този град е изключителен.













След гр. Целе се отправихме към езерото Блед и замъкът извисяващ се над него. Във водите на езерото е и единственият словенски остров. На него е издигната църквата "Успение на Света Богородица". До замъка водят няколко пътечки и стълби от обиколната алея на езерото.







След това отново се разходихме из Любляна и на следващата сутрин потеглихме към дома. Разбира се не пропуснахме да се отбием за час и в любимия Белград.

Няма коментари:

Публикуване на коментар